DEŇ RÓMSKEHO HOLOKAUSTU

DEŇ RÓMSKEHO HOLOKAUSTU

(International Day to commemorate the Roma and Sinti Victims of the Second World War) 2. august – pamätný deň, keď si európski Rómovia pripomínajú noc z 2. na 3. augusta 1944, keď počas 2. svetovej vojny v poľskom Osvienčime–Brezinke (Auschwitz–Birkenau), najväčšom koncentračnom tábore pre európskych Rómov, bolo v plynových komorách zavraždených 2897 rómskych mužov, žien a detí – obyvateľov cigánskeho tábora. Počas pietnych spomienok si Rómovia pripomínajú nielen obete vyhladzovacích táborov, ale aj asi 300 tisíc európskych Rómov, ktorí zahynuli počas II.svetovej vojny.

Na Slovensku tradíciu pietnych aktov pri príležitosti Dňa rómskeho holokaustu naštartovalo v roku 2005 občianske združenie In Minorita projektom Ma bisteren/Nezabudnite! V rámci projektu boli na Slovensku vybudované pamätníky rómskym obetiam 2. svetovej vojny a organizujú sa každoročné kladenia vencov pri pamätnej tabuli rómskeho holokaustu v pietnej sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici a v Dunajskej Strede, kde spomienku organizuje občianske združenie Romano jilo.

(pozri tiež pamätné dni Rómov, rómsky holokaust, porajmos)

Literatúra/zdroje:

  1. Council of Europe: Descriptive Glossary of Terms Relating to Roma Issues (version dated 16 November 2011). [online]. [cit. 10. 1. 2012].